YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Plak Mecmuası Sayı: 5 Mayıs-Haziran-Temmuz 2019

Kolektif

Plak Mecmuası Dergisi

%40 indirim
20,00 TL 12,00 TL
4 adet stoklarımızda

Plak Mecmuası #5 Çıktı!

Türkiye’nin ilk ve tek basılı plak kültürü dergisi Plak Mecmuası, birkaç aylık aranın ardından 5. sayısı ile raflarda! Plak Mecmuası’nın 5. sayısında Aptülika, İzzet Öz, Edip Akbayram, Işıl Yücesoy, Gökhan Budak, Murat Beşer gibi isimler yer alıyor.

Anadolu pop’un ve Türk protest müziğinin efsanevi ismi Edip Akbayram dünden bugüne tüm kariyerini, yaşadıklarını ve müziğe bakış açısını Uğur Hakan Hacıoğlu’na verdiği geniş röportajda anlatıyor. Yeşilçam’ın ve müziğimizin önemli kadınlarından Işıl Yücesoy da Plak Mecmuası için Burak Süme’nin sorularını yanıtlıyor. Plak Mecmuası #5’te yer alan diğer röportajlarda BaBaZuLa’dan tanıdığımız Murat Ertel’in eşi Esma Ertel ile kurdukları Mavi Güneş 69 grubu, yeni çıkan teklilerini ve grubun hikayesini anlatırken; Zeynep Talu ile Barbaros da yeni projeleri Talu Şarkıları’nı ve Çiğdem Talu ile Zeynep Talu’nun yazdıkları unutulmaz şarkı sözlerinin hikayelerini anlatıyorlar. Plak Mecmuası’nın yeni sayısında Koleksiyoncu Sohbetleri’nin konuğu ise Türk plak koleksiyonculuğunun en bilindik isimlerinden Ercan İmre. Ercan İmre, hem kendi plak koleksiyonculuğu serüvenini hem de plağın Türkiye’deki serüvenini Onur Bayrakçeken’in sorularıyla anlatıyor.

Plak Mecmuası’nın 5. sayısında her zamanki gibi İzzet Öz bizleri geçmişe götürüyor; bu defa İzzet Öz’ün Barış Manço için hazırlamış olduğu bir belgeseli okuyor, Barış Manço’yu da anmış oluyoruz.

Plak Mecmuası’nın 5. sayısında plak kapaklarına geniş yer ayrılıyor: Serra Yentürk, Patti Smith’ten Iggy Pop’a pek çok ismi fotoğraflayan ünlü fotoğrafçı Robert Mapplethorpe’un fotoğraflarının kullanıldığı plak kapaklarına göz atıyor. Bora Gürdaş, Abidin Dino’yu Nasuhi Ertegün ve Herbie Mann ile buluşturan albüm kapaklarına eğiliyor. E. Kaan Tona ise Miles Davis albümlerinin kapaklarındaki kadınların hikayelerini anlatıyor.

Plak Mecmuası #5’te Murat Beşer, “6. Blok” adlı köşesinde Unkapanı’ndan portreler resmetmeyi sürdürüyor. Gökhan Budak, Kate Bush plakları arasında gezinirken Onur Bayrakçeken, “Sportif Plaklar” köşesinin ilk yazısınnda Cevad Prekazi’den imzalı Partizan plağının hikayesini anlatıyor.

Plak Mecmuası’nın 5. sayısında Queen hayranları için de heyecan verici iki yazı var: Emre Metin Bilginer, Queen üyelerinin solo plakları arasında bir gezintiye çıkıyor. Emre Metin Bilginer ile Uraz Özşakar’ın birlikte hazırladıkları koleksiyoncu notları bölümü ise Queen üyelerinin solo plaklarını toplamaya niyetli kişiler bulunmaz bir kaynak.

Plak Mecmuası #5’in sayfalarında, her zaman olduğu gibi Aptülika’nın da imzası var. Aptülika’nın geçtiğimiz aylarda çıkan Dr. Skull’ın Rools 4 Fools uzunçalarının iç kapağı için yaptığı çizimde kimler var? “Rools 4 Fools Kapak Haritası” da Plak Mecmuası #5’te.

Son olarak, Plak Mecmuası bu sayısında Plak Dükkanları Günü 2019’un nasıl geçtiğine şöyle bir bakmayı da ihmal etmiyor; Plak Dükkanları Günü 2019 için çıkan özel baskı plaklardan bir seçkiyi de okurlarıyla paylaşıyor!

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 25,00 x 25,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 96
Barkod : 3990000016273

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Cansu Özcömert

Genel Yayın Yönetmeni
Onur Bayrakçeken

Katkıda Bulunan (İçerik)
Eren Taymaz

Odakitap.com