sadsad x
asdasd

Porsuk Kültür ve Sanat Dergisi Sayı: 35 Mart 2021

Porsuk Kültür Yayıncılık

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Merhaba sevgili okur;

  Göç dosya konulu otuz beşinci sayımızla karşınızdayız.

  Porsuk Kültür’ün doğduğu konum olan Eskişehir, ülkemizde, göç denildiği zaman şüphesiz ki akla gelen ilk yerleşim yerlerindendir. Şehrimiz geçmişten günümüze farklı coğrafyalardan fazlasıyla göç almış ve dünden bugüne farklı kültürleri kendi potasında eriterek şehir kültürünü oluşturmuştur. Gerek yeme-içme alışkanlıklarımız gerek giyim-kuşam tarzımız ve konuşma dilimiz bu etkenler çevresinde şekillenmiştir.

  Bu sayımızda ise göçün bizlere sunduğu birçok farklı konuyu sizler için sayfalarımıza devşirdik. İnsanlık yaratılışından bu yana sürekli hareket halindedir. Doğa insanı sürekli yeni bir arayış içine itmiştir. İnsanlığın varoluşundan bugüne dünyayı tanıma ve çevresine hakim olma gayesi, göç kavramı aracılığı ile anlam kazanmaya başlamıştır.

  Hicret’ten, Kavimler Göçü’ne tarihin büyük ve önemli yer değiştirmelerine değindiğimiz otuz beşinci sayımızda yetenek göçünden, beyin göçüne ve hepimizin kavuşacağı son öbür dünyaya göçmeye kadar farklı birçok başlık dosya konusunda sizleri bekliyor.

  Farklı bir göç hikayesi anlatan Ceren İnce’nin kaleme aldığı Philadelphia şehrinin isim macerası ve Ali Karagöz’ün “Türkiye’de Almancı, Almanya’da Yabancı” başlıklı yazıları ise ilginizi cezbedecek diğer konu başlıklarımızdan yalnızca ikisi.

  Bu kadar göç hikayesi arasında şehrimizin yerlileri olan Manavlardan bahsetmeden mevzuyu kapatalım istemedik. Sayfalar arası “teken çevirdiğiniz”* Porsuk Kültür yeni sayısıyla sizlerle.

  Keyifli okumalar.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 23.5 x 32 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 31
  Barkod : 3990720046166

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.