YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Sağlıklı Öğretmen-Öğrenci İlişkileri (Sınıf Yönetimi)

Recep Nas

Ezgi Kitabevi Yayınları

%25 indirim
30,00 TL 22,50 TL
Stoktan Teslim

Bilen öğretir denmiyor artık geçerliliğini yitirdi bu anlayış. Öğretmenin ne öğreteceğini bilmesi yetmez, nasıl öğreteceğini de bilmesi gerekir. Ama günümüzde bu da yeterli değil artık. Öğretmen ders iyi düzenlense de öğrencilerce sevilmiyorsa pek de etkili olmaz. Etkili öğretmen hem ders iyi düzenleyen hem de sevecen, neşeli, şakacı, cana yakın olan, sevilen öğretmendir.

Öğretmen öğrencinin etkileşmesi için düzenlediği çevrenin önemli bir parçasıdır. İnsan yetiştirmede de en temel öğedir. Eğitimde fiziksel koşullar önemli elbette program, yöntem,araç da önemli, ama illede öğretmen-öğrenci işbirliğiyle oluşturulacak olan ruhsal ortam, hava... Temel belirleyici olan sınıf ortamıdır. Öğretmen-öğrenci ilişkisinin niteliği öğretme-öğrenme sürecinin niteliğini belirler. Bu sürecin etkili verimli olması için öğretmenle öğrenci arasında çok özel bir ilişkinin, sevgi bağının kurulması gerekir. İyi öğretmenle iyi öğrenciyi yaratan sağlıklı öğretmen-öğrenci ilişkileridir.

Disiplin anlayışı da değişti bugün. Öğretmenin öğrencileri değil öğretme-öğrenci sürecini yönetmesi gerekir. Ne ödül ne ceza, ikisi de değil, Ceza da ödül de bağımlılık yapar, yan etkiler taşır. İkisine de alışılır, zamanla ikisi de etkisini yitirir. Öğretmen güç kullanmadıkça etkili olur. Başka bir deyişle etkli öğretmen güç kullanmayandır.

Öğretmen otoriter olmayacak ama otorite boşluğu da yaramayacak, otorite sahibi olacak. Bu olumlu otoritenin kaynağı bilgiden de öte başka şeylerdir. O başka şeyler etkili ve yapıcı iletişimdir, empatidir, empatik dinlemedir, saygı, sevgi, anlayış, güven temeline dayalı sağlıklı insan ilişkileridir, yapıcı çatışma çözme becerileridir. Bu kitapta işte bunlar işlenmiştir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2015
Basım Yeri : Türkiye / Bursa
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 291
Barkod : 9786054484287

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Çetin Serdar

Hazırlayan
Çetin Serdar

Odakitap.com
CARADHRAS