YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Şairin Sabrı

Ali Galip Yener

Mühür Kitaplığı

%40 indirim
20,00 TL 12,00 TL
2 adet stoklarımızda

Bu kitapta her biri bir konu bağlamında yazılmış şiir yapıtı eleştirilerini bulacaksınız. Kitapta, 2006-2010 yılları arasında Hece, Varlık, Merdivenşiir, Deliler Teknesi, Gösteri ve Yazılıkaya adlı dergilerde yer almış 15 ve daha önce yayınlanmış olmakla birlikte için baştan yazılmış bir, toplam 16 deneme yer alıyor.

Denemelerde her biri bir kavram ya da mesele bağlamında olmak üzere Türk şiirinin önemli, bir kısmı klasikleşmiş adlarının yapıtları, bazen bir şiirden, bazen bir kitaptan yola çıkarak çözümleniyor. M. A. Ersoy'dan S. Berfe'ye 16 şair tek bir şiirden ya da yapıttan yola çıkılsa da mutlaka "bütün eserleri" bağlamında irdeleniyor ve Türk şiiri içindeki yeri belirlenmeye çalışılıyor. Gelenek, muhafazakârlık, mitoloji, ironi, "sol melankoli", kır-kent ikilemi, acı, intihar, küçük burjuvazi, yalnızlık, metafizik eğilim vb. parametreler çerçevesinde şiir/şair eleştirisi örnekleri sunuluyor.

İçeriği yukarıdaki "kuru" ifadelerle sunduktan sonra, şimdi değişik zamanlarda farklı dergilerde yayımlanmış yazıların derlemesi olan bu türden deneme kitaplarının barındırdığı kimi problemlere değinmek istiyorum.

Yazı sonlarındaki notlarda çok sayıda kaynağa yer verilen "deneme-eleştiri" sınırında duran bir yapıtta, yazıların farklı zaman ve yerde yayınlanmış olması sebebiyle konu bütünlüğünün sağlanması, kullanılan kavramsal araçların tutarlılığı ve alıntı tekrarı, yazarın karşılaştığı başlıca güçlükleri oluşturur. Okuduğunuz kitapta bunları aşmaya gayret ettim. Takdir hiç şüphesiz okurundur.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2012
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 142
Barkod : 9786054268849

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Kenan Bıyıklı

Genel Yayın Yönetmeni
Hasan Özveren

Odakitap.com