YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Sakarya

Türk Bitti Demeden Bitmez

Selim Erdoğan

Kronik Kitap

%35 indirim
40,00 TL 26,00 TL

Cepheden Coğrafyaya
Adım Adım Sakarya…

Milli Mücadele’nin düzenli ordu döneminin başındaki 1921 yılı muharebelerinin (1. ve 2. İnönü Muharebeleri, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri ve Sakarya Meydan Muharebesi) tamamı dokuz ay gibi kısa bir sürede, henüz güç terazisi Yunanlar lehine iken gerçekleşmiştir. Aradaki kuvvet farkına rağmen Türk Ordusunun Yunanları durdurabilmesinin, hatta geri püskürtebilmesinin en önemli sırrı elindeki kısıtlı imkânları en doğru şekilde kullanması olmuştur.

Bunu başarabilmek için muharebeler süresince sadece tümen ve alayların değil, taburların, hatta bazen bölüklerin bile yerleri değiştirilmiş, nerede açılan bir gedik varsa oraya bulunabilen bütün kuvvetler sevk edilmiştir. İşte, Sakarya Meydan Muharebesi’ne dair bugüne kadar yazılanları zor anlaşılır kılan bu askeri zorunluluktur. 22 gün ve gece boyunca oradan oraya nakledilen askeri birlikler, değişen komutanlar, taktikler, muharebeleri biraz daha ayrıntılı öğrenmek isteyen okuyucunun kafasının karışmasına neden olmaktadır. Bir harbin öyküsü, o muharebelerin geçtiği coğrafya bilinmeden anlatılamaz.

Harp tarihi sadece arşivdeki askeri belgelerden ibaret değildir. Burada karşımıza “Harp Coğrafyası” şeklinde yeni bir kavram çıkıyor. Sakarya Meydan Muharebesi’nin coğrafyasını herkesin anlayabileceği şekilde ortaya koymak, muharebenin tarihi ile bütünleştirmek bu çalışmanın temel amaçlarından birisidir.

Bağımsızlık destanımız olan Milli Mücadele’nin düzenli ordu safhasında, cephedeki iki yılı ele alan serinin bu ilk kitabında, bir milletin son ocağını savunmak için doğru liderin etrafında birleşmesi ve verdiği ölüm kalım savaşı anlatılıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi şimdiye dek görülmemiş bir ciddiyetle ve titizlikle Selim Erdoğan tarafından yeniden kaleme alındı. Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez, içerdiği muharebe atlasıyla ve özel fotoğraflarıyla Milli Mücadele dönemini yeniden aydınlatıyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 464
Barkod : 9786057635433
21 gün 21 gece cehennem

Selim Erdoğan’ın “Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez” kitabını bitirdim. 1,5 gün sürdü kitabı bitirmem. İnkılap tarihi derslerimizde "hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır" ve "21 gün 21 gece sürdü" diye öğretilip geçiştiriliveren Sakarya Savaşı’nın gerçek öyküsünü ben asıl Selim’den öğrendim. Selim Erdoğan harika bir araştırma yapmış ve siper siper, tepe tepe, ova ova, köy köy 21 cehennem gününün hikâyesini, “Türk’ten Nasıl Duvar Nasıl Örülür” mefhumunun tarihini yazmış. İnönü Muharebeleri ile başlayıp Kütahya-Eskişehir geri çekilişi ve sonra hattı müdafaa Sakarya! Hamasete kaçmadan, Türk ve Yunan Genelkurmay arşivlerinde, Türk ve Yunan subayların hatıralarında yapılan çok titiz araştırmalardan, belgelerden harika bir kaynakça, dizin ve en önemlisi de 200 kilometrelik cephe boyunca bölge bölge yapılan savaşların atlasları ile birlikte. “Yunan İzmir’i işgal etti, biz de Yunan’ı denize döktük” şeklinde özetlenebilecek genel Kurtuluş Savaşı tarihi kültürümüzün pek de bilmediğimiz Yunan tarafını da anlatmış Selim o 1919-1922 yıllarının. 300 sayfa gün gün, tepe tepe, siper siper yapılan bu ölüm-kalım savaşının detaylı tarihi için kesinlikle bu kitabı okuyun. Mustafa Kemal’in askerliği yanında diplomatlığına da ağzınız açık kalsın. Bir örnek: Yunan ordusu Sakarya Nehri batısına atılınca açıktan bir emir yayınlıyor Mustafa Kemal. “Seferberlik ilan edilmiştir. Eli silah tutan herkes askere” diye. Ki Sakarya Savaşı öncesi bile seferberlik ilan edilmemiş, Tekalif-i Milliye ilan edilmiş sadece. Bu diğer işgalcilere “Yunanı tepeledim, sıra sizde” mesajı. Sonra gizli bir emri ise Savunma Bakanı’na gönderiyor. "Sen o seferberlik emrini dikkate alma, normal silah altına alımlara devam." Bir hatırlayalım ne olmuştu Sakarya sonrası. Fransızlar Ankara, Sovyetler Moskova ve Kars Antlaşmalarını imzalayıp güney ve doğu sınırlarımızı tescillemiş, İtalyanlar da arkasına bile bakmadan Antalya ve çevresini boşaltmışlardı. Diplomasiye bak!

Ö
Önder Cırık  -   05.02.2021
Odakitap.com