YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Sebilürreşad Dergisi Sayı: 1066 Temmuz 2021

Kolektif

Sebilürreşad Yayınevi

%40 indirim
16,00 TL 9,60 TL

Doğu'nun ve Batı'nın saygıyla andığı bir otorite; Halil İnalcık
Sebilürreşad Temmuz sayısıyla karşınızdayız. Sebilürreşad, vefat yıldönümünde “Türk Tarihçiliğini rayına oturtan adam, Halil İnalcık” dosyasıyla çıktı.

Dosyanın en aksını oluşturan yazı ve söyleşiler Halil İnalcık Hocamızın yakın talebesi ve onunla 20 yıl gibi uzun bir zaman geçiren Prof. Dr. Bülent Arı hocamız oldu. Bu sayı için adeta dosya direktörümüz gibi emek verdiği için hocamıza ayrıca müteşekkiriz.
Neden Halil İnalcık?

Çünkü yakın zamana kadar Türk Tarihi böylesine önemli bir tarihçiyi ve tarihimize katkı veren bir kurmay tarihçiyi maalesef yetiştiremedi. O nedenle arzu ettik ki bu denli emek veren bir isim hem Sebilürreşad’ın kaydına girmiş olsun, hem de kamuoyunda yeniden gündeme gelmiş olmakla dikkatleri çeksin.

İnalcık anıldığında birkaç şeyi de beraber konuştuğumuzu bu sayıyla yeniden fark ettik. Birincisi; Belge ve tarih ilişkisi, ikincisi; tarih ve sosyo-ekonomik veriler ilişkisi.

Hoca’nın belge ve tarih yaklaşımını özetleyecek bir cümle kursak, herhalde şunu söyleyebiliriz; “Osmanlı tarihi için birinci ve doğru kaynak belgedir. Belgeyi ancak belge düzeltir ve belge doğru okunmalıdır.”

Halil Hocaya dair önümüzdeki yıllarda çok daha nitelikli biyografiler, hatıralar, kayıtlar okuyacağımıza inanıyorum. Bu alanda çok fazla sayıda tez, araştırma dosyası beklentimizi açık edelim.

Hocaya dair çok detayları bu sayıda okuyucuyla buluşturmaya çalıştık. Editörün seçtikleri bölümü kenar okumaları bağlamında okura eşlik edecek veriler sunuyor. Bunun yanında yine Hocanın yakın talebelerinden Prof. Dr. Mustafa Safran hoca bu sayı için özel bir söyleşi verdi. Hoca’nın Osmanlı tarihçiliğine dair yaklaşımını da yorumlayan Safran Hoca’nın söyleşisi okunmaya değer.
İbrahim Yüksel’in ve Prof. Dr. Beyhan Asma’nın biyografik okumaları okuyucuda Halil İnalcık izleri bırakacaktır. Dosyamıza emek veren yazarlarımıza teşekkür ediyorum.

Temmuz sayısında yine çok dikkat çeken yazılar yer aldı. Prof. Dr. Saleh Sultansoy Hocamızın CERN’de yürüttüğü çalışmalar ve Asım kitabında Akif’in bahse konu yaptığı atıfla ilgili yeni bir yaklaşım sizi şaşırtabilir. Mehmet Serhat Bıçak’ın 15 Temmuz tahlili, Nizameddin Duran’ın Cemil Meriç’e dair dibacesi oldukça kıymetli. Ahmet Belada yine keyifli bir tarih okumasıyla bu sayımızda yer alırken, Selimcan Yelseli, Erdal Noyan, Muhammed Işık her ay olduğu gibi yine tadında bir bilgi şöleniyle sizi karşılıyor.
Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Yeni bir sayıda görüşmek ümidiyle…

Bu sayıda yazılarıyla yer alan isimler şöyle;
Büyük bir hikâye için iki şeye ihtiyacımız var; Tarihçi ve tarih
Fatih Bayhan,
Münevver İlim Adamı Halil İnalcık’ı Anlamak
Prof. Dr. Beyhan Asma,
Halil İnalcık ve Son Araştırmaları
Prof. Dr. Bülent Arı,
İnalcık Hoca’nın Osmanlı Tarihçiliği Yaklaşımı,
İbrahim Yüksel,
Söyleşi,
Prof. Dr. Mustafa Safran; Belgelere Dayalı Osmanlı tarihçiliği O’nunla Başladı,
Vefatının 34. Yıldönümünde Cemil Meriç’i Anmak,
Nizameddin Duran,
Takvimde 15 Temmuz Yazıyordu,
Mehmet Serhat Bıçak,
Tuğrul ve Çağrı Bey,
Ahmet Belada,
Kurtuluş Reçetesi,
Erdal Noyan,
Bizim Yunus,
Hızır İrfan Önder,
Antikite Tiyatrosu,
Selimcan Yelseli,
Yazarın Ayakta Kalma Mücadelesinin Hikâyesi: Martin Eden,
Muhammed Işık,
Aşiyanı Akbabalar Talan Etti,
Selahattin Uzan,
Asım’ın Nesline Çağrı!
Prof. Dr. Saleh Sultansoy,
Mehmet Akif’in Mısır’dan Çocuklarına Yazdığı Mektupları
Mehmet Akif Işık,
Hasbihal,
Safahat Şerhi,
Eyüp Azlal,

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 24,00 x 33,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 32
Barkod : 3990000032853
Odakitap.com