YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 55 Eylül - Ekim 2019

Kolektif

Şiirden Yayıncılık

%35 indirim
15,00 TL 9,75 TL
7 adet stoklarımızda

Şiirden Dergisinin 55. sayısı ile 9 yılı arkada bıraktık. Güzel anılarımız, acı deneyimlerimiz oldu. 9 yıl her iki ayda bir sayı çıkarmanın ne güç olduğunu gördük ve her sayıyı çıkarırken Defter Dergisi'nin son sayısındaki (Sayı 45, 2002) trajik kapanma gerekçesini andık sıklıkla. Aklımda kaldığı kadarıyla dergiyi çıkarmak için gerekli yazı desteğinin bulunamaması idi gerekçe. Bu trajik, ama bir o kadar da sosyal ve kültürel açıdan ne kadar gelişmiş(!) olduğumuzu yüzümüze tokat gibi aşkeden gerekçe bugün on kat daha gerçek. Özellikle sosyal medyaya sıkışan ve sıkıştırılan tartışmalar, bugünlerde facebook ve biraz da instagram ve twitter üzerinden yapılıyor. Kahvehane dedikodusunu bile aratan paylaşımlar, galiz küfür ve hakaretlerle dolu sözümona hareretli tartışmalar… Bir tür facebook kabadayılığı yapılıyor artık. Bazı dergiler kadro dergisi. Bazı yeni dergiler bundan yaklaşık otuz yıl öncesinde yapılan tartışmaları ısıtıp ısıtıp getiriyor gündeme. Bazı (biyolojik bakımdan) genç şairler oldukça yaşlı ve donanımsız olduklarını ısrarla göstermeye bayılıyorlar. Bazıları da kışkırtıcı yapay ve aşılmış "genç şair" üzerinden tartışma yaratarak facebook karakterinden prim yapmaya, koltuk sağlamlaştırmaya çalışıyor. Biz kadro dergisi görünümüzden uzaklaşmak istedikçe yazı konusu ayağımıza çelme takıyor. Keşke şiir gönderenler birer adet de Şiirden'in gündeme getirmeye çalıştığı sorunlarla ilgili yazı gönderseler.

Bütün bunların yanısıra ekonomik zorluklar da bindirince soluk almakta azdeta zorlanıyoruz.

Bu sayıda, Celâl Soycan ve Metin Cengiz kendilerinin geliştirdikleri "düşüncenin poetikası" kavramı üzerinde tartıştılar. Alper Beşe, Sedef Birdal, Yavuz Özdem ve Onur Akyıl Tuğrul Tanyol şiiri üzerine konuştular ve yazdılar. Cemil Okyay Metin Cengiz şiir üstüne uzun bir yazıyla düşüncelerini açıkladı. Doğan Fuat Nilay Özer ve Gonca Özmen şiiri üstüne yazdı. Yine Metin Cengiz Alessandra Corbetta' şiiri üstüne kısa bir değerlendirme yaptı. Çayan Okuduci Hilmi Yavuz şiiri üstüne değerlendirmesiyle yer aldı bu sayıda. Şiirleriyle bu sayının şairleri: Francis Combes, Jun Er, Roxana İlie, Debasis Parashar, Metin Cengiz, Bircan Çelik, Cafer Yıldırım, Müesser Yeniay, Sezgin Öndersever, Erol Tufan, Zahide Y. Koçyiğit, Yaşar Akalın, Başak Tuncel, Alper Ağdaşan, Özgür Kıvanç, Suhan Sürmeli (Lalettayin), Zeynep Arya Turgut, Cem Onur Seçkin, İsmail Çegirge. Yavuz Özdem'in hazırladığı Bazen Bir Şiir sayfalarının bu sayıdaki konuğu Anıl Cihan. Söyleşi Melisa Özgen'den.

Bu sayıda sosyal medyadaki Şiirden Dergisi'nin saçma sapan yargılarına bir cevap olacak biçimde tam dokuz genç şairden yabancı şairlerle (üç şair) birlikte tam ondört şair yer alıyor. Kırkının üstünde şiirleriyle yer alan şair sayısı ise dört. Şiirleri yayımlanmadığı için düşman kesilen bazı gençlerin “Şiirden bizden başka dergilerde yayımladığımız şiirlerimizi de istiyor” biçimindeki sızlanmalarına rağmen Şiirden aralarında iyi olanları çekip yayımlamaya devam ediyor.

Şiirden Dergisi arşivlik bir dergi. Yabancı ülke şiirini tanıtarak dünya şiir gündemini sıcağı sıcağına okuyucusuna tanıtmayı bir düstur edindi Şiirden.

Dergiye şiir gönderen ve şiirlerinin yayımlanmasını bekleyen şair arkadaşlarımızın bizleri anlayacağını umuyoruz.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 74
Barkod : 3990000031131
Odakitap.com