sadsad x
asdasd

Şiraze İki Aylık Kitap Kültürü Dergisi Sayı: 05 Ma

Şiraze Dergisi Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Şiraze'nin beşinci sayısıyla merhaba diyoruz. Salgın günlerinin bir türlü sonunu göremiyoruz maalesef. Evde kalmak mecburiyetinin daha çok hissedildiği aşikâr. İnsanlığın bu sıkıntılı günlerden tez vakitte kurtulmasını niyaz ediyoruz.

  Evde kalmanın, dört duvar arasında vakit geçirmenin, biteviye aynı işleri yapmanın yorucu ve sıkıcı olduğu malum. Mecburî evde kalış süresini değerlendirmenin en iyi yolu kitap ve sinema dünyası galiba. Biz de kitap ile sinemanın birlikteliğinden ortaya çıkan uyarlama filmler üzerine bir dosya hazırladık.

  Sinema dünyası her geçen gün büyüyerek ve sanal ortamda da kendini göstererek yoluna devam ediyor. Bu yolculukta müstakil senaryoların yanı sıra, klasik veya modern edebiyat eserlerine de müracaat ediliyor. Sinema tarihinin başlangıcından beri filme uyarlanan birçok kitap ismi sayılabilir.

  Tabii beyaz perdeye yansıyan bu kitapların ne derece başarılı olduğu da önemli. Şiraze ekibi olarak her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da alanın önemli isimlerine “Kitaptan Sinemaya” dosyamız için sorular yönelttik. İstifadeye açık, faydalı bir soruşturma olduğunu düşünüyoruz.

  Vefa Köşesi’nde ise şair, yazar, bestekâr, ud ve viyolonsel sanatçısı Fırat Kızıltuğ’u misafir ediyoruz. Hem kalemiyle hem sesiyle hem sazıyla yıllardır Türk edebiyatına, müziğine, kültürüne emek veren Fırat Bey’e teşekkürü bir borç biliyor, kendilerine hayırlı ömürler diliyoruz.

  Okurlarımıza teveccühleri ve güzel geri dönüşleri için müteşekkiriz. Bu vesileyle küçük bir not düşmüş olalım: Şiraze’ye internet sitemiz (sirazedergisi.com/abonelik) üzerinden abone olabilir ve destek verebilirsiniz.

  Beşinci sayımıza katkı sağlayan; Ahmet Balcı, Ahmet Sarı, Ali Utku, Atabey Kılıç, Ayfer Tunç, Aytaç Yıldız, Enis Batur, Ercan Kesal, Fırat Kızıltuğ, İhsan Kabil, İsmail Güneş, Kudret Ayşe Yılmaz, M. Sedat Sert, Mehmet Bozdağ, Mehmet Fatih Birgül, Mehmet Nuri Yardım, Mehmet Samsakçı, Mehmet Varış, Muhammet Tatar, Mustafa Everdi, Mustafa Kurt, Mustafa Kutlu, Mustafa Özçelik, Necmettin Turinay, Nevzat Çalıkuşu, Ömer Lekesiz, Özlem Yılmaz, R. Ruveyda Okumuş, Samet Altıntaş, Sefer Göltekin, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Suat Köçer, Şahin Torun, Tahsin Yıldırım, Tuba Deniz, Yusuf Turan Günaydın, Zeki Gürel ve Zeynep Şenel’e ayrı ayrı teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

  Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle iyi okumalar dileriz.

   

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Boyutlar : 16 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 96
  Barkod : 3990000031818

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  M. Sedat Sert

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.