sadsad x
asdasd

Sonrası

Ekonomik Kriz Kültürleri

Kolektif

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Küresel kapitalizm, 2008’den bu yana çok boyutlu ve yapısal bir kriz yaşıyor. Bu krizi, daha önce yaşanmış olan krizlerden farklı kılan nedenleri araştırmak için, sadece ekonomik kuramların açtığı alan içinde hareket etmek bizi yanılgıya götürebileceği gibi siyasal bilimlerin klasik bakış açısı da çözüm için yeterli olmuyor. Bunun yanısıra bu çok boyutlu krizin üzerinde yükseldiği toplumsal yapı ile kendisini ifade ettiği kültürel değişimin itici gücünü ise ancak disiplinlerarası sosyolojik bir yaklaşımla analiz etmemiz gerekiyor. Bu amaçla, 2008 krizinin ardından 2009 yılının yazında Lizbon’da biraraya gelen bir grup tanınmış akademisyen yaşanan krizi, kriz sonrasında neler olduğunu ve krizin kültürel boyutlarını disiplinlerarası bir yöntemle ele aldı. İşte elinizdeki bu kitap, krizden sonra oluşan Aftermath projesinin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Manuel Castells, João Caraça ve Gustavo Cardoso tarafından başlatılan ve Kaluts Gülbenkyan Vakfı tarafından desteklenen bu projede kitapta makaleleri olan diğer bilim insanları da yeraldı. Sonrası-Ekonomik Kriz Kültürleri adlı bu kitapta sunulan disiplinlerarası, çok kültürlü analizin ana teması ekonominin bir kültür olmasına dayanmaktadır. Bu anlamda ekonomi; üretim, tüketim, mal ve hizmetlerin değişimine içkin kültürel pratikler olarak karşımıza çıkar. Kültürün ekonomiyi şekillendirdiği bir ortamda yaygınlaşan kriz ise varolan değerleri aşındırırken, yeni kültürel değerlere ihtiyacı da dayatır. İşte bu noktada, kriz sonrasında hangi kültürlerin toplumsal pratiğe hâkim olacağı tüm insanlığın ortak kaderini de belirleyecektir. Kitapta yazıları bulunan yazarların sordukları ve cevap aradıkları temel sorun şudur: “Ya toplumsal bir çözülme ve şiddetli bir çatışma sürecine gireceğiz ya da insan örgütlenmesinin üstün bir biçimi olarak hayatın kullanım değerine dayalı yeni kültürlerin yükselişine tanıklık edeceğiz.”

  Bu kitapta ortaya konan küresel kapitalizm krizi tartışması bir atılım niteliği taşımaktadır. Bu çalışma salt bir ekonomik analizin bilindik bir ürünü olmanın ötesinde daha geniş bir alanı ele almaktadır.
  - Anthony Giddens, London School of Economics and Political Science

  "Tüm ekonomiler, bu zorlu analizin sürmekte olan kapitalizm krizine merceğinden baktığı kültürdür. Buradan itibaren bir mecburiyet ortaya çıkar: Ya işbirliği yapın, ya da başarısız olun! Bu kitap kargaşa içindeki dünyanın fikirleri kışkırtan, disiplinlerarası bir teşhistir."
  - Ulrich Beck, Ludwig-Maximilians-Universität München

  "Krizin ardından beş yıl geçti ve dünya sallanmaya devam ediyor. Sonrası, “Nereye gidiyoruz?” sorusunu ele alıyor. Castells ve diğer yazarlar zorlukların derinliğini, küresel koşulların ve yolların çeşitliliğini ve bu kargaşanın ortasında ihtiyatlı bir iyimserliğin mutlu gerekçelerini gösteriyor. Bu, tarihin önemli bir anıdır ve bu kitap da bu anın önemli bir çalışmasıdır."
  - Craig Calhoun, London School of Economics and Political Science

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Şubat 2017
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 23 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : İngilizce
  Sayfa Sayısı : 343
  Barkod : 9786053994558

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Beyza Becerikli
  Fahri Aral

  Yazar Adı
  Kolektif

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.