sadsad x
asdasd

Süryani Halkoyunları ve Ezgileri

Senem Kurnaz

GDK Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • nsanlık tarihinde Mezopotamya bölgesinde yeşeren kültür ve medeniyetlerin önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Yazının bulunması, tekerleğin icadı ve avcı-toplayıcı toplumdan tarım toplumuna geçiş dünya tarihini şekillendiren örneklerden bazılarıdır. Süryani halkı, bu bölgenin yerli halkı ve kültürünün temel taşıdır.

  Tam da Mezopotamya bölgesi gibi Süryani halkının da kültürel anlamda sahip olduğu zenginlik Türkiye'de yeni yeni keşfedilmeye başlanmıştır. Bugün dünyanın farklı bölgelerinde, değişik isimlerle (Süryani, Asuri, Keldani) dağınık ve küçük topluluklar halinde yaşam savaşı veren bu halk; tarihte ilk üniversiteyi Nusaybin'de kuran, Süryanice dilini tüm Ortadoğu'ya ve hatta misyon çalışmaları ile Çin'e kadar taşıyan, antik Yunan eserlerini Süryanice aracılığıyla Arapça'ya çevirip bölgede kültürel devrim yaratan o parlak ve zengin medeniyetin mirasçısıdır.

  Elinizdeki bu kitap Süryani kültürünün en önemli parçalarından olan folklor üzerine yapılmış bir yüksek lisans tez çalışması. Türkçe'de bu konu üzerine yapılmış ilk akademik eser. Bu eser için Senem Kurnaz, yıllarca Mardin ve Midyat bölgesinde çalışmalarda bulundu. Irak ve Suriye Süryanileri'nin birikimlerinden yararlandı. Ve ortaya bize göre; Süryaniler için, Mezopotamya için ve tüm insanlık için hazine değerinde bir kaynak kitap ortaya çıktı.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Kasım 2011
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 19 x 27 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 127
  Barkod : 9786055739768

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Senem Kurnaz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.