YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Tarihi Coğrafya

2008 TÜBA Ödülü

Osman Gümüşçü

Yeditepe Yayınevi

%32 indirim
63,00 TL 42,84 TL

Ülkemize girişinden itibaren ilginç bir gelişim süreci yaşayan tarihi coğrafya, özellikle son 25-30 yıldır adından sıkça bahsedilir bir saha haline gelmiştir. Bu son dönemde, Türkiye'de yeni çalışılan bir saha durumundaki tarihi coğrafya, ne yazık ki bir çoklarınca yanlış anlaşılıp uygulanmaktadır. Aslında, tarihi coğrafya aynı tarihi sosyoloji, tarihi jeoloji, tarihi dilbilim vb. örneklerinde olduğu üzere, günümüzde ait olduğu bilimin yöntemlerini sadece geçmişe uygulayan bir alt disiplinidir.

Yine tıpkı diğerlerinde olduğu gibi, ait olduğu bilimin çağdaşlarında ne yapılıyor ve araşıtırılıyorsa, onu geçmiş için yapan ve geçmişe uygulayan bir daldır. Dolayısıyla tarihi coğrafya, modern coğrafya ilke ve yöntemlerini kullanarak geçmişte bir mekan üzerinde araştırma yapan coğrafya alt dalıdır. Şimdiye kadar isminde 'tarihi coğrafya' ibaresini taşıyan bazı kitap ve makaleler yayınlanmışsa da, elinizdeki şekliyle bu 'format'ta Türkiye'de 'ilk' defa basılmaktadır.

Başka bir ifade ile, tarihi coğrafya adı ile hazırlanan ve tarihi coğrafyanın ne olup olmadığını, kavramlarını, kaynaklarını ve metotlarını ele alan ilk eser durumundadır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2016
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 17,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 414
Barkod : 9789756480458

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Editör
Sahure Ergüzel

Kapak Tasarım
Enes Malik Kılıç

Genel Yayın Yönetmeni
Mustafa Karagüllüoğlu

Katkıda Bulunan (İçerik)
İrfan Güngörür

Odakitap.com