YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Televizyon 4.0 Toplum 5.0 Döneminde Yeni İzlence Yeni İzlerkitle

Esennur Sirer

Literatürk Academia

%25 indirim
48,00 TL 36,00 TL
9 adet stoklarımızda

İnsanlık, onbinlerce yılda yapamadığını son 250 yılda gerçekleştirdi. 1784’te su ve buhar gücünden yararlanarak üretimin icadıyla İlk sanayi devrimi (1.0) ortaya çıktı. Yüz yıl sonra 1870’de elektrik gücünün yardımıyla seri üretim bantlarının kullanımıyla İkinci sanayi devrimi (2.0) dönemi başladı. Bu dönem, televizyon da dahil çok sayıda buluş ve yeniliğin de ortaya çıktığı dönemdi. Bir yüz yıl sonra, 1969 yılında, elektronik ve bilgisayar tabanlı teknolojilerle birlikte üretimde tam otomasyon aşamasına geçilmesi Üçüncü sanayi devrimi (3.0) döneminin habercisiydi. Dördüncü sanayi devrimi (4.0) için 50 yıl bile geçmesi gerekmedi. İlk kez 2011 yılında dile getirilen Endüstri 4.0 dönemi, aynı zamanda yeni medyanın da yaşamımıza girdiği dönemdir.

Üretim alanında 250 yılda yaşanan devrimler, insanlığı da değiştirdi, dönüştürdü. İlk insanın doğuşundan bugüne kadar olan süreci, Avcı Toplum (Toplum 1.0), Tarım Toplumu (Toplum 2.0), Endüstriyel Toplum (Toplum 3.0), Bilgi Toplumu (Toplum 4.0) ve Akıllı Toplum (Toplum 5.0) olarak adlandıran çalışmaya göre, Endüstri 4.0 dönemi aynı zamanda toplumu da dönüştürerek Toplum 5.0 dönemi yani “süper akıllı toplum” haline getirecek. Bu dönemin geniş kitlelere anlatılabilmesi ve uyumlanmanın hızlandırılması için en önemli işlev de başta televizyon olmak üzere kitle iletişim araçlarından beklenmektedir.

Ekranlar artık heryerde. Evimizde, cebimizde, çalışma alanlarımızda, ulaşım araçlarında, hatta dinlenme mekânlarında. Ekranlardan yayılan ve yayımlanan izlencelerin de toplumu dönüştürme işlevini yerine getirebilmesi için, değişmesi ve dönüşmesi gerekti.

İşte bu değişimlerin ve dönüşümlerin nasıl olduğunun, günümüzde hangi mecraların hangi izlencelerle yeni izlerkitle yarattığını anlamak için, düşünen, sorgulayan, araştıran ve öğrendiklerini, bulduklarını bilimsel bakış açısıyla yazarak toplumla paylaşan 13 gerçek bilim insanı, farklı açılardan yaklaşarak bir bütün oluşturdu. Bu bütünü bir kitap olarak sunma konusunda, azim ve kararlılıkla yılmadan çalışan, yayına hazırlayan Dr. Esennur Sirer başta olmak üzere, tüm bölüm yazarlarını kutluyorum. Beyinlerine ve yüreklerine sağlık. Bu kitabı okuduktan sonra, izlediğiniz ekranlar, artık aynı görünmeyecek.

Endüstri (4.0), Toplum (5.0), elinizdeki kitap 13 yazar 1 editör: (13.1)

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2020
Basım Yeri : Türkiye / Konya
Boyutlar : 13,50 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 296
Barkod : 9786053372707

Katkıda Bulunanlar

Editör
Salih Tiryaki
Emre Vadi Balcı

Genel Yayın Yönetmeni
İsmail Çalışkan

Odakitap.com