YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türk Dilinin Tarihsel Serüveni

Algılar - Gerçekler

Salim Yalçın

Akademik Kitaplar - Ders Kitapları

%30 indirim
35,00 TL 24,50 TL
4 adet stoklarımızda

Tarihi olayların, olguların; insanlık tarihinin başlangıcından günümüze değin her dilimi; çok grift, her anında farklılaşan, dönüşen, değişen bir tarihsellik taşır. Siyasal, toplumsal, etnik ve coğrafi birçok farklı dinamiği olan tarihi olayları incelerken her tarihsel olayı kendi yüzyılı içinde ve ortaya çıkış koşullarını dikkate alarak incelemek gerekir. Tarihin belirli bir döneminde telif edilen ya da dile getirilen bilgilerin, hukuki ve ahlaki yaptırımların o dönemin ürünü olması yönüyle söz konusu dönemin özelliklerini yansıtması kaçınılmazdır. Dolayısıyla ele alınan çağa, döneme ait olayları, olguları, günümüz değerler ölçütü ile yargılayıp çözümlemeler yoluna gitmek bilim dışılıktır. Siyasal yaklaşımlarla Türk dili tarihinin ya da genel Türk tarihinin bir bölümüne büyüteç tutup buradan seçilen bir kesiti XXI. Yüzyıl ölçütleri ile tanımlamak bütünüyle siyasal bir arayıştır.

Göktürk, Karahanlı, Selçuklu ya da Osmanlı Dönemi kendi çağının koşulları göz önünde tutularak yorumlanmalıdır. Türk dili tarihinin dönemleri ile ilgili bir veri, sorgulanamaz doğru ve mutlak gerçek değildir. Buna karşın bireyler, yüzyıllar önce farklı zorunluluklarla çok farklı koşullarda oluşmuş olayları yeterince anlama olanağından yoksundurlar. Çünkü insanlar, yaşadıkları dönemin toplumsal ve siyasal bakış açıları ile sınıflandırılmışlardır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2018
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 344
Barkod : 9786059786362

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Sercan Arslan

Genel Yayın Yönetmeni
Fatih Atak

Muazzam bir üslup ve içerik....

M
Mehmet Ak  -   01.05.2018

Kitabı okudum. Türk dili tarihi dönemlerini bütünüyle anlatan akıcı bir üslubu olan bir kitap. Bunun yanı sıra Türk dili ve Türk dilinin genel tarihi ile ilgili oluşturulmak istenen ve ideolojik kurgulara bilimsel cevaplar getirilmiş.

S
Sultan Apalı  -   28.04.2018
Odakitap.com