YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türk Ordusu ve Fırat Kalkanı Harekatı

Gün Gün Vak’alar

Enes Demir

Flipper Yayıncılık

%40 indirim
40,00 TL 24,00 TL
7 adet stoklarımızda

“Türk Ordusu’nun gücünü hissettirmesi bakımından hasret kalınan bu şanlı zaferi Tarihe Not Düşmek elzemdi”

- Tarihçi Enes Demir

Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllar sonra kapsamlı bir sınır ötesi harekât kararı almıştı. Bu harekât Türk Ordusu’nun Özgür Suriye Ordusu’yla 24 Ağustos 2016 tarihinde başlattığı ve 31 Mart 2017 tarihinde fiilen sonra eren Fırat Kalkanı Harekâtı olup Türkiye’nin sınır güvenliğini tesis etmesi ve bölgesinde gücünü göstermesi bakımından büyük bir zafer olarak tarihin şanlı sayfalarında yerini hazırladı.

Harekât neticesindeTürk Ordusu ve ÖSO tarafından Cerablus, Çobanbey/El Rai, Dabık, Mare, Azez, El-Bâb, Bizâ’a ve Kabbasin ile çevresindeki bölgeleri terör örgütü DEAŞ’tan kurtarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda kontrol altına alınan 2.225 km2’lik bir alanda, yerel halkıngüvenli, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam ortamına kavuşabilmesi için gerekli olan her türden icraatı hayata geçirmiş; ihya/inşa/istikrar sürecini uygulamaya koymuştur.

Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birçok açıdan ilk olan Fırat Kalkanı Harekâtı; sebepleri, amaçları, meydana geliş süreci, sonuçları ve sonrasında yaşanan askerî, idari, diplomatik, stratejik, coğrafi, tarihi, sosyolojik vd. olay ve gelişmeler ışığında incelenmesi ve tarihe not düşülmesi gereken kapsamlı bir icraattı. Bir bakıma böylesine anlamlı bir zaferin tüm yönleriyle, kaynaklar ışığında yaşandığı dönemden kaleme alınarak hak ettiği şekilde yazılı hafızaya nakşedilmesi elzemdi.

Neticede Fırat Kalkanı Harekâtı, “Zeytin Dalı Harekâtı” kitabının da yazarı olan Tarihçi Enes Demir tarafından, birçok yönüyle araştırılarak resmi bilgi ve belgeler ışığında derli toplu bir şekilde bu kitapta ortaya konuldu.

Eserin yazımıyla birlikte aynı zamanda, Osmanlı dönemi “Vak’a-Nüvis” geleneği ve “Ordu/Harp/Sefer Tarihçiliğinin” de yeniden günümüz şekliyle ortaya konulması amaçlanarak geleceğedöneminden yazılmış bir kaynak eser bırakmak ümit edildi.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları’nda Şehit Düşen Kahraman Türk Askerinin Çok Aziz Hatırasına…

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 376
Barkod : 9786052245040

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Mehmet Akşan

Katkıda Bulunan (İçerik)
Meral Gök

Odakitap.com