sadsad x
asdasd

Türk Siyasal Yaşamında Hüsamettin Cindoruk

Kaan Gaytancıoğlu

Tekin Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Cindoruk’un 68 yıllık siyasi yaşamı bu kitapta:

  “Türk Siyasal Yaşamında Hüsamettin Cindoruk”

  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kaan Gaytancıoğlu tarafından kaleme alınan, “Türk Siyasal Yaşamında Hüsamettin Cindoruk” kitabı Tekin Yayınevi’nden çıktı. Kitap, Cindoruk’un 68 yıllık birikimini altı bölüm halinde okuyucuya aktarıyor.

  Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi Genel Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve milletvekilliğinin yanı sıra bir dönem de vekaleten Cumhurbaşkanlığı yapan Ahmet Hüsamettin Cindoruk’un, siyasal ve hukuki yaşamı kitap haline geldi. Kaan Gaytancıoğlu tarafından kaleme alınan kitapta, Cindoruk’un demokratik kimliği ve hukukun üstünlüğüne inanmış kişiliği, kürsü dokunulmazlığı konusundaki mücadelesi, sivil anayasa özlemi gibi siyasal yaşamında pek çok alanda verdiği mücadeleleri anlatıyor.

  Yassıada duruşmalarından 12 eylül’e uzanan hikaye

  “Türk Siyasal Yaşamında Hüsamettin Cindoruk” adlı kitap, bu deneyimli devlet adamının tüm siyasal yaşamına detaylarıyla yer veriyor. Önsözünü Cindoruk’un kaleme aldığı kitapta, “Barışmak, güvenmek ve uzlaşmak zorundayız” diyen siyasetçinin, tüm siyasal yaşamı detaylarıyla işleniyor. Deneyimlerini, bugünün ve yarının siyasetçilerine bu kitapla bırakan Cindoruk’un, 68 yıllık birikimi altı bölüm halinde okuyuculara sunuluyor. Kitap, Cindoruk’un Demokrat Parti’de başlayan mücadelesi, aynı partinin Gençlik Kolları Başkanlığını üstlenmesiyle kısa zamanda liderliğe dönüşen, Hasan Polatkan ve Refik Koraltan’ın da aralarında bulunduğu 18 milletvekilini avukat olarak savunduğu 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesi sonrası Yassıada Duruşmalarında devam eden ve 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi sonrası dönemde merkez sağda Büyük Türkiye Partisi’nin ve Doğru Yol Partisi’nin (DYP) kurulmasına kadar uzan siyasal yaşamını, tüm detaylarıyla anlatıyor.

  Merkez sağın kilometre taşı

  Kitap, Cindoruk’un 12 Eylül sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı, 1985-1987 yılları arasında DYP’nin Genel Başkanlığına seçilmesi, ardından siyaset yasağı kalkan Süleyman Demirel’e parti başkanlığını geri vermesi, 1991-1995 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı süreci, demokratik parlamenter rejimin korunması için verdiği mücadele, Tansu Çiller ile anlaşmazlıkları, DYP’den Demokrat Türkiye Partisi’nin (DTP) kuruluşuna oradan yeniden Demokrat Parti’nin inşasına ve ANAP ile alınan birleşme kararına kadar, yakın tarihte herkesin anımsayacağı olaylara farklı bir pencereden bakılmasını sağlıyor.

  Yazar türk siyasetine ışık tutuyor

  Kitabın yazarı Kaan Gaytancıoğlu, 1980 yılı Edirne’nin Havsa ilçesi doğumlu. Şu anda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyor. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında doktorasını yapan yazar, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Politik Liderlik ve Bülent Ecevit adlı kitabı ile tanınan Gaytancıoğlu’nun Tansu Çiller, Turgut Özal ve Suat Hayri Ürgüplü’ye dair çalışmaları da bulunuyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Haziran 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 23.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 560
  Barkod : 9789944612845

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Ayşegül Çakan

  Yazar Adı
  Kaan Gaytancıoğlu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.