YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türkçede Anlam Yasaları

İsa Kerem Bayırlı

Pegem A Yayıncılık - Akademik Kitaplar

%15 indirim
20,00 TL 17,00 TL
5 iş gününde temin

Çağdaş bilimin öncülerinden Galileo Galilei doğanın kitabının matematik dilinde yazıldığını söyler. Bu dili bilmeyenlerin, kitabın “tek bir kelimesini anlamalarına bile imkân yoktur.” Gerçekten de matematik doğanın betimlenmesinde ve doğa yasalarının ortaya çıkarılmasında kritik bir rol oynar. Dahası, dikkatli ve derin düşünmenin araçlarından biri olarak, dilbilim için de vazgeçilmezdir. Bu kitap doğal dilde anlamın matematiğine adanmıştır.

İlk olarak birtakım Türkçe ifadelerin anlamsal özelliklerinin temel matematiksel araçlarla nasıl modellenebileceğini gösteriyoruz. Daha sonra bu modelleme üzerinden tanımlı bazı anlam yasalarını betimliyoruz. Bu yasalar ile ne tip ifadelerin doğal dile ait olabileceğini ve olmayacağını belirlemiş oluyoruz. Bu yasaların "mantığını" anlamak üzere yine matematiksel ilişkilere başvuruyoruz.

Anlamın matematiksel analizi, Türkçeye yeterince uygulanmış, Türkçede yeterince üretilmiş bir konu değil. Bu kitap ile bu çoraklığa işaret etmiş ve geleceğe bir görev bırakmış oluyoruz...

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2019
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 86
Barkod : 9786052415122

Kategoriler

Odakitap.com