YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türkiye'de Muhafazakar Sağ ve Kadın

MSP'den Ak Parti'ye Değişen Siyasal Panorama

Yahya Demirkanoğlu

Ekin Basım Yayın - Akademik Kitaplar

%15 indirim
36,50 TL 31,02 TL 3 iş gününde temin

Bu kitap, uzun bir süredir tartışılan "kadının toplumsal konumunun ne olacağı" sorusuna genelde muhafazakâr ideolojinin, özelde Türk siyasal hayatında muhafazakâr partilerin getirmiş olduğu cevapları sorunsal edinmektedir.

Kitapta, Necmettin Erbakan'ın liderliğinde kurulan ve muhafazakâr kimliğiyle ön plana çıkan MNP'den, Milli Görüş'ün devamı niteliğinde olan AK Parti'ye kadar muhafazakâr siyasetin kadına biçtiği rol ve bunun dönüşümü üzerine odaklanılmaktadır.

Çalışmada öncelikle muhafazakar düşünce ve toplumsal cinsiyet konuları kavramsal ve tarihsel bir incelemeye tabi tutulmuş. Ardından genel olarak Türkiye'de muhafazakâr düşüncenin tarihi incelenmiş. Çalışmanın esas konusunu teşkil eden AK Parti'nin resmiyet kazandırdığı politikalar, Partinin muhafazakâr siyasal partiler Ekseninde arka planını oluşturan MNP ile başlayan süreç bağlamında, Parti dokümanları ve siyasal söylemler üzerinden analiz edilmiş. İlk zamanlar geri plana itilen kadının siyasallaşma süreci, muhafazakar düşüncenin sınırlarının aşıldığı durumlar ve orada hapsolduğu rolleriyle günümüzde gelinen nokta ortaya konmuş.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2018
Basım Yeri : Türkiye / Bursa
Boyutlar : 14,00 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 250
Barkod : 9786053277866
Odakitap.com