YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türkiye'de Teftiş Mekanizması ve Kurumsallaşması

Ufuk Ünlü

Adalet Yayınevi

%10 indirim
35,00 TL 31,50 TL
6 adet stoklarımızda

Çalışmanın ilk bölümünde, teftiş ve teftişle ilgili kavramların açıklanması yoluna gidilmiştir. İkinci bölümde ise teftiş mekanizmasının Osmanlı Devleti’nde itibaren tarihçesi üzerinde durulmuş ve cumhuriyetin ilanı ile birlikte bu sistemin önemli kurumlar içerisinde nasıl geleneksel bir yapıya büründüğü hususlarına değinilmiştir.

Üçüncü bölüm, günümüz teftiş kurullarının yapısı, görevleri ve bu sistem içerisinde yer alan görevlilerin yetiştirilmesine ayrılmıştır. Son bölümde ise teftiş sisteminin geleceği başlığı altında, bu sisteme ihtiyaç olup olmadığı, son dönemde teftiş sisteminde gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle birlikte mevcut iradenin neyi amaçladığı sorularına cevap aranmıştır. Teftiş mekanizmasının durumunu yansıtan istatistiki bilgiler de bu bölümün konusudur.

Sonuç bölümünde yer alan öneriler ise teftiş mekanizmasının tarihsel boyutuyla ve günümüz ülke gerçekleriyle değerlendirilmesi neticesinde oluşan tespitlerimizin bir yansımasıdır. Çalışmada, teftiş mekanizmasının kurulması, kurumsallaşması ve bu mekanizmanın geleceğine ilişkin yeniden yapılandırma çalışmaları teknik açıdan ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

Kavramsal Çerçeve
Teftiş Mekanizmasının Tarihçesi ve Kurumsallaşması
Teftiş Kurullarının Yapısı, Görevleri ve Müfettişlerin Yetiştirilmesi
Teftiş Sisteminin Geleceği

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2014
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 16,00 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 113
Barkod : 9786051463452

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Yasin Özbudak

Odakitap.com