YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türkiye Ekonomisinin Sektörler Arası Girdi-Çıktı Analizi

Bekir Kayacan

Yalın Yayıncılık

%30 indirim
60,00 TL 42,00 TL
Tükendi

Ekonomilerdeki olgu veya değişimlerin etkilerini anlamak ve açıklamak için çok sayıda teknik veya yöntem geliştirilmiştir. Ne var ki tüm bu yöntemlerin amacı asıl itibarıyla aynı olsa ve bazı durumlarda da birbirlerinin modifikasyonu veya açılımı olsalar dahi aralarında yaklaşım matematiksel yapı varsayımlar ortaya konulan çıktılar ve maliyet bakımından göz ardı edilemez farklılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden de farklı yöntemlerle elde edilmiş çözümleme sonuçlarının karşılaştırılabilirliği eğer mümkün olsa dahi dikkatle ele alınması gereken bir nokta olmaktadır.

Ekonomik Etki Çözümlemesi amacıyla başvurulan yöntemler çok çeşitli olmakla beraber bunlar ekonometrik yöntemler gelir-harcama (Keynes Çarpanı) modeli ekonomik temel çözümlemesi ve Girdi-Çıktı (G-Ç) modeli olarak gruplandırılabilir.

Girdi-Çıktı (G-Ç) analizi kompleks bir ekonomik sistem (örneğin bölgesel veya ulusal ekonomi) içindeki çeşitli sektörlerin karşılıklı ilişkilerini sistematik olarak nicelleştirme metodu olarak tanımlanabilir. Bu nicelleştirme sürecinde oluşturulan G-Ç tabloları ulusal ekonominin tüm sektörleri arasında belirli bir dönemde (örneğin bir yıl içinde) gerçekleşen mal ve hizmet akışlarını ortaya koyar.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2019
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 154
Barkod : 9786059579667
Odakitap.com