sadsad x
asdasd

Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1

20’lerden 70’lere Seçme Metinler

Emir Ali Türkmen

Dipnot Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bu derlemeyi yapmaktaki amacımız Türkiye sosyalist hareketinin yaklaşık yarım yüzyıllık dönemine ait düşünce geleneğini bir bütünsellik içerisinde yeni kuşak okurla buluşturmaktır. Kitap, bu topraklardaki sosyalist sol geleneğin ana akımlarının oluşmasında etkili olmuş ve 1924’ten 1974’e uzanan tarihsel kesit içerisinde üretilmiş metinleri içermektedir. Mustafa Suphi‘den İbrahim Kaypakkaya‘ya, Şefik Hüsnü‘den Mahir Çayan‘a, Behice Boran‘dan Hüseyin İnan‘a uzanan tarihsel çizgide düşünce ve eylem üzerinden kendisini yeniden kuran kuşakların bıraktığı teorik mirası oluşturan bu “temsili” metinler, Türkiye’de sosyalist düşüncenin tarihsel serüveni içinde ortaya çıkan eğilimlerin dayanağı olan temel tez ve argümanları kapsaması açısından önem taşımaktadır.
  Bu kitap, Türkiye’nin sosyalist düşünce ve eylem insanlarının siyasal düşünce ve mücadele tarihimizde iz bırakmış teorik-politik metinlerini bir araya getirirken, bizi yalnızca sosyalist mücadelenin bir teorik muhasebesine davet etmiş olmakla kalmıyor, bu muhasebenin her şeyden önce sosyalist siyasal düşünüşün bilgisini birincil kaynaklardan edinerek gerçekleştirmenin öneminin de altını çiziyor.

  Türkiye'deki sosyalist düşüncenin ve sosyalist siyasal akımların farklı hatlarda oluşmasına kuramsal açıdan kaynaklık eden metinlerin bir arada olmasının hangi tartışmaların eskidiği, hangilerininse güncelliğini ve yakıcılığını koruduğu konusunda okura bir fikir vermesini umuyoruz.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ağustos 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13 x 19.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 602
  Barkod : 9786054412990

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Emir Ali Türkmen

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.