YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türkiye Sosyalist Solu Kitabı: 2

70’lerden 80’lere Seçme Metinler

Emir Ali Türkmen, Ümit Özger

Dipnot Yayınları

%25 indirim
42,00 TL 31,50 TL
Stoktan Teslim

Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1: 20’lerden 70’lere Seçme Metinler’de Türkiye sosyalist hareketinin, doğuşundan başlayıp 70’lere dek uzanan zaman dilimi içerisinde yaşadığı teorik serüveni, girdiği farklı yönelimleri yansıtan temel metinleri bir araya getirmiştik.

Birinci kitabın bıraktığı yerden devam eden bu cilt ise 74-80 arası dönemde ortaya çıkan ve bir önceki dönemle olan süreklilik ve kopuşları kendilerinde cisimleştiren sosyalist örgüt ve yapıların varoluş nedenlerini belirtik kılan -en azından öyle olduğunu düşündüğümüz- metinleri içeriyor.

Kitapta, Türkiye sosyalist solunun 12 Mart sonrasından 80’e değin neler yaşadığını, sosyalist düşüncenin bu dönemde ne gibi arayışlara girdiğini, sosyalist grupların hangi bağlamlarda birbirinden farklılaştığını yansıtan metinlere yer vermeye çalıştık. Kendilerine farklı politik-ideolojik hatlar belirleyen grupların bunu temellendirme kapsamında Marksizmi -ve Leninizmi- nasıl algıladıklarına açıklık getirmek de başlıca amaçlarımızdan biri oldu. 

Türkiye sosyalist solunun tarihi bu topraklarda, teorik, politik ve entelektüel cesaretin tarihidir. Sosyalist solun fikri ve pratik deneyimine gerçekten bakarsak pekala kendine ait bir alemi, bir ‘hayatı’ fikri geleneği her zaman vardır. 70’lerde bir hayli de güçlüydü. Otuz yılı aşan yenilgi zamanlarında da, zayıf olabilir, güçsüz olabilir ama kendi kimliğiyle varolduğu bir hayat alanı her zaman inşa etti. Her zaman bir derdin, bir arayışın peşinde oldu. İğne ile kuyu kazmaktan vazgeçmedi. Ama 12 Eylül sonrası geçmişi açık yüreklilikle sorgulayıp, yaşanılan yanlışlardan ders çıkarma, resmi tarihlerini ve fikri zeminlerini kökünden kurcalayıp, yeni bir paradigma kurma çabasında o kadar atak davranmadı.

TSİP, TİP, TKP, SDP, TEP, TİKP, MLSPB, TEKP, Partizan/TKP-ML, TİKB, Acil, Halkın Yolu, Kurtuluş Devrimci Yol, Birikim, Devrimci Sol, Halkın Kurtuluşu, Halkın Birliği TKP-ML Hareketi...

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2014
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,00 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 672
Barkod : 9786054878239
Odakitap.com