YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Türkmen Bahşılık Geleneği

İhsan Kalenderoğlu

Gazi Kitabevi

%25 indirim
33,00 TL 24,75 TL
4 adet stoklarımızda

Bahşılık Geleneği Türkmenlerin en önemli zenginliklerinden biri olmuş; tarihin çok eski dönemlerinden itibaren varlığını devam ettirmiştir. Bu geleneğin temsilcileri, bahşılığın temellerini Türkistan coğrafyasında atmış; sonraki dönemlerde bahşılık ve bahşılar, Türk boylarının yaşadığı coğrafyalarda, değişen zamana ve koşullara göre az çok farklılıklar göstererek günümüze kadar hayatiyetini sürdürmüştür.

Bahşılar, ilk dönemlerden itibaren halka, geçmişteki tarihî ve sosyal olaylar hakkında kısmen bilgi verme, yazının ve yazılı edebiyatın henüz hayatımıza tam olarak girmediği dönemlerde halk destanlarını, türkülerini, rivayetlerini günümüze kadar taşıma ve her şeyden önce halkı eğlendirme görevini üstlenmiştir.

Türkmenler arasında özellikle Hanlıklar dönemi, Çarlık Rusyası dönemi ve Bolşevik dönemde toplum için büyük önem arz eden bahşılar ve gelenek hakkında şu ana kadar Türkmenistan'da ve Türkiye'de yapılan çalışmaların sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumu göz önüne alınarak hazırlanan bu çalışma alana katkıda bulunacaktır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2011
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 16,00 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 181
Barkod : 9786054562329

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Yusuf Özalp

Düzelti - Redaksiyon
Alican Bilgin

Odakitap.com