sadsad x
asdasd

VHDL ve Verilog ile Sayısal Tasarım

Burak Kelleci

Seçkin Yayıncılık - Ders Kitapları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Kitap, üniversitelerde elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisliği lisans ve yüksek lisans programlarında gösterilen donanım tanımlama dilleri ile karmaşık sayısal sistemlerin tasarım dersleri için VHDL ve Verilog dillerine giriş seviyesi ders kitabı olarak hazırlanmıştır.

  Her iki dilin sentaks karmaşıklığından mümkün olduğunca uzak durulup, uygulamalara yönelik bir anlatım tercih edilmiştir. Ayrıca kitap çeşitli çözümlü örnekler ve problemler ile desteklenmiştir. İçerik oluşturulurken öğrencinin ders aşamasında ve tasarım esnasında karşılaştığı pratik problemler ve çözümleri ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Bu örnekler, öğrencinin dersi başarıyla bitirmesine katkı sağlayacak nitelikte seçilmiştir. Kitabın yazımında öğrenciler kadar bu konuyu merak edenlerin de rahat anlayacağı bir dil takip edilmiştir. FPGA'de yazılım ve donanım tabanlı gömülü sistem geliştirmek isteyenler için Xilinx firmasının MicroBlaze işlemcisinin kullanımı da anlatılmıştır.

  Donanım tanımlama dillerini kullanarak öğrenme mantığından hareketle, geliştirme ortamı olarak Xilinx firmasının ücretsiz sürümü de olan Vivado tasarım ortamı seçilmiştir. MicroBlaze işlemcisi kullanarak yazlım geliştirmek için Xilinx firmasının SDK adındaki ücretsiz yazılım geliştirme ortamı kullanılmıştır. Kitaptaki uygulamalar Digilent firmasının uygun maliyetli ve özellikli ürünlerinden biri olan BASYS3 FPGA kartı ile gerçekleşmiştir.

  Konu Başlıkları
  VHDL Dilinin Özellikleri
  Verilog Dilinin Özellikleri
  Xilinx VIVADO ile Tasarım
  Kombinasyonel Lojik Devreler
  Senkron Lojik Devreler
  Sonlu Durum Makinesi
  Matematiksel İşlemler
  Örnek Uygulamalar
  MicroBlaze ile Yazılım Geliştirme

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ağustos 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 344
  Barkod : 9789750255618

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Burak Kelleci

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.