YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Yaklaşan İç Savaş ve Günümüzde Devrim İçin Yeniden Kutuplaştırma

Bob Avakian

El Yayınları

%40 indirim
35,00 TL 21,00 TL

Bu bakımdan siyasi ve ideolojik olarak muazzam bir sorumluluğumuz var. Birleşmek ve mücadele etmek zorundayız –kuyruğa takılmamalıyız- kapitalist sistem ve burjuva demokrasisi çerçevesinde kendilerini hâlâ umutsuzca tüm bunlara bir çözüm bulmaya çalışırken bulan birçok ilerici insan ve güç mevcut. ABD’deki mevcut rejim tarafından temsil edilen şeye karşı, bunların ABD toplumunu ve dünyayı götürmek istedikleri yöne karşı insanların açığa çıkan öfkeleriyle birleşmeliyiz; fakat aynı zamanda onlarla mücadele de etmeli, mevcut muhalefeti ve direnişi başka bir şeye, tamamen farklı bir şeye dönüştürmeliyiz. Temel halk kitleleri arasında güçlü ve devrimci bir hareketi öne sürmeliyiz. Bu nokta, tüm bunların içindeki belirleyici bir unsurdur.

Etrafta oturup bu “inanç temelli” şeylere izin veremeyiz; insanları kendi temel çıkarlarına aykırı hareket etmeye iten tüm bu dini saçmalıklara yol veremeyiz. Bunun hakkında daha fazlasını –çok daha fazlasını- söyleyebilirim, ancak buradaki esas noktam şu an şekillenmekte olan kutuplaşmanın esas olarak çok olumsuz olduğu, ancak bütününün tek taraflı ve statik olmadığıdır: Tüm bunların içinde kesinlikle olumlu ve potansiyel olarak çok olumlu unsurlar ve faktörler mevcut. Şu anki polarizasyon çok dinamik ve geçici bir karışımın parçasıdır ve bir yönde veya başka bir yönde kökten değişebilir. Ancak bu Hristiyan Faşist unsur, belirli bir zamanda ve belirli bir süre boyunca tüm bunların içindeki en önemli özellik olmaktan çıksa bile asla tamamen yok olmayacak veya sahanın ve egemen sınıf siyaseti içindeki “konfigürasyonun” –bir bütün olarak toplumun devrimci bir dönüşümüne dek –önemli bir özelliği olmayı asla bırakmayacaktır.

Temel soru şudur: Tüm bunların dinamikleri ne olacak ve nereye götürecek? Korkunç sonuçlara ve giderek daha fazla olumsuz kutuplaşmaya mı, yoksa halk kitlelerinin tüm bunlardan farklı bir yeniden kutuplaşmayı körükleyeceği, bunu farklı bir dinamik haline getirerek tüm bunları tamamen farklı bir çözüme götüreceği bir duruma mı?

Bob Avakian

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 270
Barkod : 9786057454317

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Alkan Arslan

Kapak Tasarım
Kenan Sözer

Düzelti - Redaksiyon
Veli Aydın

Derleyen
Alkan Arslan

Odakitap.com