YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Yarın

Sanayi Toplumu Yol Ayrımında Eleştiri ve Gerçek Ütopya

Robert Havemann

Ayrıntı Yayınları

%35 indirim
12,04 TL 7,83 TL
Satış Yok (Telifi Bitti)

Havemann bu kitabında sıfır büyüme teorisini, hammadde krizini, Roma Kulübü Raporu’nu ve günümüzde çevre kirlenmesine kapsamlı bir çözüm getirme iddiasında olan herkesin bilmesi gereken temel sorunları tartışıyor. Siyasi düşüncesinin ve hayat tecrübesinin bilançosuna bakarak “eko-sosyalist” bir yaklaşımla kendi ütopyasını öneriyor. Kapitalist sistemin yapısal krizinin dünyayı yaşanamaz bir yer haline getirme tehlikesi, Havemann’a göre ancak “sosyalist bir ütopya”nın kurulmaya başlamasıyla önlenebilecektir. Ütopyasında devlete, polis ve askere, şehir ve otobanlara.. yer vermeyip; aşkın “bedensel güdülerin tatmini olarak değil, sanatın bir biçimi” olarak yorumlanmasıyla bildik ütopyalardan epeyce farklı bir tablo çiziyor. Bilimsellikle hayalciliğin birbirinden apayrı şeyler olmadığına inananlar, doğayı yok etmeyen bir ekonomik ve toplumsal sistem tasarlamaya çalışanlar ve düşünmekten yorulmamış olanlar için Yarın vazgeçilmez bir kitap olma özelliği taşıyor.

“Havemann’ın kitabını tüm sosyalist arkadaşlara öneriyoruz. Aynı zamanda tanınmış bir doğa bilimci olan bu umut zengini Avrupalı komünistin, ölümünden az önce tamamladığı eseri, insanlığa bıraktığı bir ‘vasiyet’ olarak da değerlen-dirilebilir.”

-Ender Helvacıoğlu / Teori

“Havemann, ‘şimdi ve burada’ gerçekleştirilebilir gibi duran bir ütopya sunuyor. Hatta bir bakıma gerçekleşmesi için gerekli maddi koşul ve imkânların bir kısmına daha şimdiden ‘fazlasıyla’ sahip olduğumuz bir ‘ütopya’dır bu.”

-Ömer Laçiner / Birikim

“Havemann sanayileşmenin yol açtığı çevre tahribatını, ne kapitalizmin (çünkü o neden olmaktadır) ne reel sosyalizmin (çünkü o da kapitalizmi taklit etmektedir) önleyebileceğini çok inandırıcı bir şekilde kanıtladıktan sonra bir ütopya denemesine girişmekte ve çevre sorunlarını aşma konusunda bir model taslağı çizmektedir.”

-Mehmet Ali Kılıçbay / Cumhuriyet Kitap

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi :
Basım Yeri :
Boyutlar : 14,00 x 19,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 194
Barkod : 3990000026219

Kategoriler

Odakitap.com