YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Yeni Deniz Mecmuası Sayı: 18 Haziran 2020

Kolektif

Yeni Deniz Mecmuası

%30 indirim
18,00 TL 12,60 TL
138 adet stoklarımızda

Üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası, 18. sayısıyla yine birbirinden özel dosyaları meraklılarına sunuyor.

Deniz kültürünü her boyutuyla derinlemesine ele almaya devam eden ve “Rüzgâr esmeden deniz kıpırdamaz” sloganıyla yola çıkan Yeni Deniz Mecmuası, 18. sayısında Gülten Akın’ın “Telezaman” ve Goethe’nin “Sevgilinin Yakınlığı” adlı şiirleriyle okuru selamlıyor.

Yeni Deniz Mecmuası’nın 18. sayıdaki kapak dosyasında İstanbul’un unutulan kayıklarını bulacaksınız. Her şey gibi onlar da eskidiler ve gündelik yaşamdan ellerini eteklerini çektiler. Oysa, yüz yıllar boyunca İstanbul sularında yolcu, yük taşıma, gezinme ve ünvan göstermenin, farklılık yaratmanın vazgeçilmezleri arasındaydılar. “Yeni icat” vapurlar, ticari gemiler, motorlar karşısında yenik düşen eskinin İstanbul kayıklarını Artun Ünsal’ın kaleminden okuyacaksınız.

Denizcilik tarihiyle uğraşan bir araştırmacı olarak arşivlerde birçok belge görme şansı olan Murat Koraltürk, bu sayıdaki yazısında Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şiirinde dahi andığı Gülcemal olmak üzere 1930’ların ortasında devletin ticaret filosunda yer alan isimleri ünlenmiş durumunu Yeni Deniz Mecmuası okurları için hazırladı.

Bugüne kadar deniz ve denizcileri anlatan birçok film çekildi. Sinema eleştirmeni Tunca Arslan, Yeni Deniz Mecmuası’nın 18. sayısında yerli ve yabancı filmler arasından denizciliği konu alan 100 filmi listeledi.

18. sayıda yer alan diğer konu başlıkları şöyle:
Nazım Hikmet’ten Deniz Filmi – Özgün Uçar
Rüyam Kotrası’nın New York- İstanbul Seyahati- Sait Keresteci
Deniz Sarhoşları İkinci Baskıyı Nasıl Yaptı – Emin Nedret İşli
XXI. Yüzyılda Klipper – Ömer Bozkurt

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 19,50 x 25,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 128
Barkod : 3990000098616
Odakitap.com