Reklam
Reklam
Yeni Deniz Mecmuası Sayı: 3 Eylül 2016 %25 indirimli Kolektif

Dergi
Etiket Fiyatı
:
14,85 TL

İndirim
:
%25

İndirimli Fiyatı
:
11,14 TL

Özellikler
Stok Kodu :3990000044624
Boyut : 19.50x25.50
Sayfa Sayısı :216
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2016-08
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Dergi
Kitabın Tanımı

Yeni Deniz Mecmuası'nın 216 sayfa hacmindeki 3. sayısı Orhan Veli'nin “Gemliğe Doğru” adlı şiiriyle açılıyor. Kapak konusu ise Cevat Ülkekul, Gülşah Çeliker ve Bedia Ceylan Güzelce'nin kaleme aldığı “Denizlerde İzi Silinmeyen Kaptan Piri Reis”.

Derginin dosya konusunda Turgut Yüksel'in imzası var. Yüksel, Sait Faik hikâyelerindeki balık avlarını inceliyor. Selim İleri, Oktay Rifat'ın ve bir ihtiyar yalının peşinden gidiyor. Emin Nedret İşli'nin arşivinden hazırlanan “Albüm” sayfalarında ise deniz banyoları, deniz hamamları ve yüzmek hakkında kitaplar var. A. Ömer Türkeş, edebiyatımızdaki vapurları “Romanlardan Duyulan Vapur Düdükleri” yazısıyla anlatıyor. Ömer Durmaz okuru Denizyolları'nın ilk kadrolu grafik tasarımcısı Gülümser Aral Üretmen ile tanıştırıyor. Delal Arya ise bir konteyner gemisiyle Afrika denizlerinde yaptığı yolculuğu yazdı. Nejat Tarakçı inzivaya çekilmiş insanlara benzettiği deniz fenerlerinin hikâyelerini ve Türkiye'nin ilk deniz feneri müteahhidi Orhan Kızıldemir'i anlatıyor.

Dergide yer alan diğer konu başlıkları ve yazarlar şöyle:

-Karadeniz'de Sürekli Barışın Anahtarı: Montreux (Cem Gürdeniz), Hipokrates'ten Bugüne Soğuk Suyun Cazibesi (Sargun A. Tont), Denizcilik ve Tematik Filateli Koleksiyonu (Ali Can Ertuğrul), 16. Yüzyılda Kostantiniye'den İskenderiye'ye Ticaret Gemisiyle Yolculuk (Ömer Bozkurt), Deniz Bilimlerinde Neredeyiz? Nereye Gitmeliyiz? (Emin Özsoy), Amerika ve Osmanlı'nın Akdeniz'de Başlayan Seyir Defteri (Burcu Bostanoğlu), Nerede Benim Eski Vapurlarım? (Artun Ünsal), 18. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda İç ve Dış Deniz Ticareti (Daniel Panzac), Caligula'nın Saray Gemileri (Nalan Fırat) , Kazazede Gulli'nin Hayatta Kalma Sırrı (Tunca Arslan), Atatürk'ün Yatı Diye Bilinen Rüya'nın Hazin Öyküsü (Sait Keresteci), İki Deprem Bir Amiral (Deniz Mehmet Irak), Cemil Kavukçu'nun Maviye Boyanmış Sular'ı (Cemre Cemri)


Yorumlar
Oyunuz:
22.05.2019
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Yazarın diğer ürünleri
Bu kitabı alanlar bunları da aldı