sadsad x
asdasd

Yeni E Dergisi Sayı: 52 Şubat 2021

Yeni E Dergisi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Yeni e’nin 52. sayısı: Mezbahada Kim Var?

  Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Şubat 2021 tarihli 52’nci sayısı yayınlandı. Doğukan Dere ve Ekinsu Devrim Danış editörlüğünde düzenlenen bu sayının dosya konusunda hayvanlara yönelik işkence, eziyet ve tahakkümün tarihsel ve ekonomi-politik arka planına dair bir tartışma sürdüren dergi, Marksizm ve türcülük eleştirisi arasındaki görünmez ağları açığa çıkarmaya çalışıyor.

  “Ancak tarihsel maddeci bir türcülük eleştirisinin hayvanlara karşı sistematik bir sömürünün koşullarını göstereceğine inanıyor ve hayvan hakları savunuculuğunun sıkışmış olduğu burjuva liberal akımlara karşı (hayvan hakları aktivistlerinin mücadelesini kıymetli görmekle beraber) Marksist bir perspektifi geliştirmenin önemini vurgulamak istiyoruz” ifadeleri ile dosya konusunu sunan dergi, dosya sayfaları arasında birçok sanatçının çizimine de yer veriyor. Dosyanın yazarları Doğukan Dere, Cüneyt Bender, Gizem Haspolat, Deniz Diler, Elmas Deniz ve Özge Özgüner. Derginin ana temasını oluşturan bu çerçevede, Bundnis Marxismus und Tierbefreiung (Marksizm ve Hayvan Özgürleşmesi Birliği) tarafından kaleme alınan Marksizm ve Hayvan Özgürlüğü Üzerine 18 Tez’in yazarları ile gerçekleştirilen bir röportaj da yer alıyor.

  Dergide ayrıca edebiyat ve sanat dünyasının erkek egemen dünyasının bu alandaki kadınların yaşadığı taciz ve cinsel şiddete nasıl olanak sağladığına yönelik Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Eğitim-Sen ve Oyuncular Sendikası ile gerçekleştirilmiş bir soruşturma da yer alıyor.
  Eray Canberk’in geçtiğimiz ay kaybettiğimiz edebiyatçı Emin Karaca üzerine “Emin Karaca’nın Ardından” başlıklı yazısı, Ayşegül Tözeren’in “Rengin Peşinde: Zahrad” başlıklı yazısı ve İlyas Tunç’un “Yuvarlanan Taş” başlıklı yazıları yine bu sayıda yer alan denemeler arasında yer alıyor.

  Soner Sert’in Notabene yayınlarından çıkan ve Sibel Öz ve İsmail Afacan tarafından derlenen Müzikte, Sinemada ve Edebiyatta 2000 Sonrası Arabesk Yeniden kitabı üzerine yaptığı bir söyleşi dergide yer alırken; Betül Dünder’in gerçekleştirdiği dergideki bir diğer söyleşi ise Emel İrtem’in yeni şiir kitabı Hu! üzerine.

  Şükrü Erbaş, Önder Karataş, Nedim Türfent, Süreyya Aylin Antmen, Seyfi Önder, Sultan Gülsün, Serdar Topaloğlu şiirleriyle; Adnan Özyalçıner, Uzay Gökün ve Hasan Önder Sulu öyküleriyle; Burhan Kum, Aslı Alpar, Sinan Aydın Hasar ve Esin Erdem çizimleriyle şubat sayısında yer alıyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Şubat 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 19.5 x 27.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 80
  Barkod : 3990000031702

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.