sadsad x
asdasd

Yönetimde Çağdaş Yaklaşımlar

Abdurrahman Çalık

Eğitim Yayınevi - Bilimsel Eserler

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • İnsanoğlunun yeryüzünde var olduğu ilk günden itibaren varlığı devam ettirebilmenin temel şartlarından biri "yönetim" olmuştur. İnsanların bir arada yaşama gereksinimleri ve bir arada yaşarken işbölümünü düzgün bir şekilde yaparak faaliyetleri koordineli yapmaları yaşam koşullarını kolaylaştırarak insanların refahını artırmıştır. İş bölümünü yapamayan ya da düzgün yönetilemeyen toplumlar, çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalırken, yönetimin başarıyla sürdürüldüğü toplumlar, uzun yıllar varlığı sürdürmüş hatta büyük imparatorluklar kurabilmiştir. Yönetsel başarıların sürdürülebilir olması, elde edilen deneyimlerin eğitim ile desteklenmesi ve sonraki nesillere aktarılarak bir yönetim kültürü oluşturulmasına bağlıdır. Yönetim ile insanların ellerinde bulunan beşeri, maddi ve fiziki kaynaklar en verimli şekilde kullanılarak genel refah düzeyleri artırılmaya çalışılmaktadır.

  İşletme yönetimi kavramı, endüstri devrimi sonrasında makineleşme ile birlikte işletmelerin büyüyerek daha karmaşık hale gelmesiyle önemini artırmış ve bu durum yönetimin bir bilim dalı olarak gelişmesine ön ayak olmuştur. Teknolojik gelişmelerin akabinde hem ulaşım hem de iletişim imkanları artmış, firmalara küresel tedarikçilerden mal alma olanağı sağlanmıştır. Günümüzde örgütler için pazar küreselleşmiş, rekabet uluslararası boyutlara taşınmıştır. Bu şartlarda örgütlere de küreselleşen pazarda rekabet üstünlüklerini koruma gerekliliği oluşmuştur.

  Elinizde bulunan bu eser işletme yönetimi alanında son yıllarda gerek bilimsel kongrelerde, gerekse hakemli dergilerde sıklıkla yer alan, üzerinde önemle durulan pek çok konuyu içermektedir.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Nisan 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 294
  Barkod : 9786257316804

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Abdurrahman Çalık

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.